SZKICOWNIK WARSZTAT

Akwarela dla początkujących

Akwarela dla początkujących

Być może przeglądając po tagach Instagram lub Pinterest trafiasz na piękne kolorowe prace akwarelowe, zachwycasz się i myślisz, że to na pewno bardzo skomplikowane. Mimo, że podoba Ci się ta technika i chcesz poznać jej tajniki – zwlekasz z rozpoczęciem malowania bojąc się, że jest to zwyczajnie za trudne. Jak zacząć? Zapraszam do wpisu – akwarela dla początkujących.

Wprowadzenie do akwareli

Zapewne zdziwi Cię fakt, że akwarela wcale nie jest techniką nową a znaną już w starożytności. W Rzymie technika stosowana była w malarstwie ściennym, na Wschodzie zdobiono nią wachlarze a w Egipcie papirusy. Wygląda na to, że akwarela to sztuka bardzo użytkowa, a wręcz praktyczna!

Krótki rys historyczny

Michał Anioł, Boticelli, Caravagio czy Blake – wszystkim znani i podziwiani, i raczej nie znamy ich z obrazów akwarelowych. Kogo zatem uznamy za prekursora tej techniki? Jakie obrazy są nam znane?

Akwarela dla początkujących

Można powiedzieć, że pierwszym znanym akwarelistą był Albrecht Dürer – najbardziej rozpoznawalnym obrazem jest oczywiście Młody Zając. Malarz ma również na sumieniu świetne pejzaże, rysunki studialne kwiatów i zwierząt. Akwarele Dürera ukazują świetny warsztat rysunkowy. I to będzie moja pierwsza rada dla przyszłych akwarelistów – opanowanie podstaw rysunku.

Technika akwareli od strony technicznej

Akwarela postrzegana jest jako technika trudna. Gdybym miała porównać do siebie techniki malarskie – tak jak malarstwo akrylowe czy olejne porównałabym do digital paintingu, tak akwarela przypomina rysowanie markerami transparentnymi. Malując musimy być pewni swoich ruchów, gdyż możliwość zmiany i zatuszowania błędów jest ograniczona – nie jest to technika kryjąca.

Jeśli chcemy by akwarela była delikatna, subtelna – trzeba uważać z wyraźnym i mocnym podrywem ołówkowym, w przeciwnym razie będzie on przebijał przez farby. Akwarela jest techniką transparentną, używane barwy na obrazie są pastelowe i nie kryją. Przebija przez nie faktura papieru. Kupując farby w tubkach lub kostkach widzimy mocny nasycony pigment – w połączeniu z wodą staje się półprzezroczysty. Oczywiście można łączyć techniki i podrys do akwareli wykonywać m.in. cienkopisem, wtedy akwarela jest uzupełnieniem pracy, przyjemnym tłem.

Akwarela dla początkujących

Rysunek to podstawa

Warto zacząć od początku – czyli od podstaw rysunku. Jeśli planujesz malować akwarelami – warto zdobyć podstawowe umiejętności rysunkowe. Osoby, które wcześniej nie rysowały bardzo dużo czasu spędzają na podrysie do akwareli – a fajnie byłoby gdyby podrys szedł możliwie sprawnie, wtedy można więcej czasu spędzić na samo malowanie.

Niezbędnik

Akwarela dla poczatkujacych materiałyAby zacząć malować nie potrzeba wiele. Potrzebne jednak będą

1 – Papier akwarelowy

Zwróć uwagę na gramaturę – im wyższa tym papier będzie lepie zachowywał się pod wpływem wody. Dużym problemem papieru o niskiej gramaturze, np. 160 g/m2 jest falowanie. Na początek świetnie sprawdzi się blok akwarelowy Canson Montval 300 g/m2.

2 – Ołówek

Grafit nie powinien być za twardy, by nie wbijał się w delikatną strukturę papieru, nie za miękki by nie rozmazywał się od delikatnego dotknięcia dłoni. Osobiście lubię te w formie ołówków automatycznych i mechanicznych – ołówek Koh-i-Noor.

3 – Gumka chlebowa

W przypadku postawienia niechcianej kreski łagodnie usunie ołówek nie niszcząc struktury papieru.

4 – Pędzel okrągły syntetyczny

Pędzel grubszy sprawdzi się do malowania obszernych plam i cieńszy do dodawania detali – pędzel nylonowy Lineo.

5 – Szeroki pędzel płaski

Przyda się do rozprowadzania wody na dużym obszarze arkusza papieru. Wystarczy prosty pędzel z włosiem kucyka taki jak miękki pędzel płaski Kolibri.

6 – Podstawowe kolory farb

Mam na myśli naprawdę podstawowe. Jeśli dopiero zaczynasz – nie kupuj gotowego zestawu 24 kolorów. Będzie to na początek zbędny wydatek, a z zakupionych kolorów używać będziesz maksymalnie dziesięciu. Na początku przygody z malowaniem najlepsze będą pojedyncze kostki akwarelowe Białe Noce.

Akwarela dla początkujących kolory

Nastawienie

Dobre podejście to podstawa. Piszę o tym, bo w swojej praktyce tutora spotkałam się z kursantami oczekujących natychmiastowych efektów. A prawda jest taka, że jeśli czegoś się nigdy nie robiło, to trudno od razu o idealną pracę. Nie rodzimy się z umiejętnością malowania, owszem chęci są bardzo ważne ale by opanować jakąś technikę potrzeba praktyki.

Myślę że to temat na osobny wpis, który z chęcią rozwinę. Póki o mogę was zaprosić na zajęcia akwarelowe do pracowni – tam na żywo możecie obserwować na żywo jak malować akwarelą!

Na co uważać?

Kolory

Zanim namalujesz cokolwiek – przyjrzyj się swojej palecie kolorystycznej i naucz się nią posługiwać. Mam na myśli zapoznanie się z barwami, poznanie ich możliwości. Sprawdź jakie kolory powstaną po zmieszaniu kilku ze sobą. Dzięki temu przechodząc do malowania będziesz już wiedzieć czego możesz się spodziewać po swoich farbach.

Oczekiwania

Nie spodziewaj się natychmiastowych efektów Droga do bycia drugim Castagnetem może być długa i wyboista. Być może w którymś momencie wypracujesz własną stylistykę, zupełnie inną od stylu naszych dotychczasowych idoli. Dlatego dajmy sobie czas, poświęćmy kilka arkuszy na oswojenie się z techniką.

Wydanie pół pensji

Może, przesadziłam, ale naprawdę łatwo jest wydać sporo na pasję. I jeśli jest to pasja – to nie ma w tym nic złego. Ale na samym początku przygody postaw na produkty których stosunek ceny do jakości jest najbardziej korzystny. Na takie, których jakość będzie bardzo dobra ale nie będzie to najwyższa półka cenowa. Dzięki temu, jeśli stwierdzisz, że to jednak nie dla Ciebie – nie będziesz żałować. Jeśli akwarela po prostu Ci się podoba, chcesz spróbować, ale nie masz pewności że będziesz malować regularnie, że Cię to wciągnie – ogranicz budżet, aby nie wykosztować się na samym początku.

Dużo rysowania a mało malowania

Jeśli dopiero zaczynasz malowanie, a jesteś samoukiem – wybieraj tematy które nie będą wymagać wykonania bardzo dokładnego podrysu. Akwarela ma być malowana a nie rysowana – na początku polecam tematy związane z naturą takie jak góry, drzewa, doliny – krajobrazy. Dlaczego? Bioniczne formy mogą być różne, jeśli narysujesz drzewo które będzie różnić się od tego na którym się wzorujesz – nic się nie stanie, jedna gałąź więcej czy mniej nie zrobi różnicy.

Akwarela dla początkujących

Temat jest oczywiście niewyczerpany, ale ten wpis nie może być zbyt obszerny. Mam nadzieję, że dla osób, które dopiero chcą zacząć – przydatny. Pozdrawiam!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *