SZKICOWNIK WARSZTAT

Kwiatowa kartka ślubna – prezent w kopercie

KARTKA ŚLUBNA

Kartka ślubna wypełniona życzeniami to obowiązkowy dodatek do prezentu. Nie jest niczym nowym, że ludziom którzy właśnie oficjalnie zaczynają wspólne życie najbardziej przydają się pieniądze – w roli prezentu, ukryte w kopercie.

Kartka ślubna w kwiaty

Minęły już czasy gdy para młoda obdarowywana była pościelą, sprzętem AGD lub zastawą obiadową. Prezenty te często bywały nietrafione i dublowane. Jednak sama biała koperta z banknotami nie prezentuje się zbyt elegancko, dlatego do kompletu załączona zostaje kupiona kartka ślubna z gołąbkiem.
Drugim bardzo popularnym życzeniem, które narzeczeni zawierają już w zaproszeniu na ślub, jest prośba o niedawanie kwiatów. Zamiast nich proponują dołożenie cegiełki do budowania domowej winniczki albo biblioteczki.
Ten post będzie właśnie o tym jak spójnie może wyglądać prezent a w nim – kartka ślubna i dodatek do książki

Retrospekcje

W moim życiu nie było uroczystości, na którą w pośpiechu kupiłam gotową kartkę z życzeniami. Nawet jeśli trochę się zapomniałam – starałam zrobić się coś może prostego, ale sama. Pokazuję w ten sposób swoje emocje, a czas i starania jakie wkładam w wykonanie kartki pokazują moje uczucia do danej osoby.
Samej jednak udało mi się wielokrotnie otrzymać kartkę prosto z drukarni. Absurdalnie najsmutniejsze są te, w której kursywą wypisane są wierszykiem krótkie życzenia o “radości i pomyślności”. Najsmutniejsze, bo obdarowujący nie miał nawet czasu wypisać tych życzeń własnoręcznie. W pośpiechu zostawia tylko autograf.

Kartka ślubna – papier akwarelowy w roli głównej

Od lat kartki wykonuję z użyciem papieru akwarelowego – daje on wiele możliwości. Może być tłem dla szkicu w ołówku ale i podrysu piórkiem czy cienkopisem. Jest sztywny i nie gnie się, nadaje się na położenie akwareli, kawy lub kredki. Może też pozostać bez wypełnienia – sam w sobie stanowi ozdobę i wygląda szlachetnie.

Niezbędniki

Na jeden z tegorocznych ślubów wykonałam kartkę, do której przygotowania potrzebowałam:

 • arkusza A4 papieru akwarelowego
 • ołówka
 • farb akwarelowych o jesiennych barwach
 • jeden pędzel syntetyczny
 • dwa pędzle naturalne z włosia wiewiórki
 • koperty DL wykonanej z papieru czerpanego
 • nożyka introligatorskiego
 • maty podkładowej samogojącej do cięcia
 • metalowej linijki

Malowane mokre na mokre

Papier akwarelowy przycięłam nożykiem do formatu 21 x 21 cm. Na osi symetrii zrobiłam delikatne nacięcie by papier łatwiej było zgiąć na pół.

Kartkę ozdobiłam polnymi kwiatami w przygaszonych barwach. Użyte kolory to:

 • Buff Titanum – Daniel Smith
 • Deep Scarlett – Daniel Smith
 • Winsor Orange – Winsor & Newton
 • Raw Umber Violet – Daniel Smith
 • Indigo – St. Petersburg White Nights
 • Violet – St. Petersburg White Nights

 

Dzięki połączeniu kolorów byłam w stanie uzyskać bardzo zgaszone plamy – po lewej stronie Deep Scarlet + Violet, zaś po prawej stronie Violet, Winsor Orange i Raw Umber Violet.Kartka ślubna mieszanie kolorów

Tak naprawdę paletę kolorów do namalowania polnych kwiatów można dobrać dowolnie. Świetnie też będą prezentować się z różowymi kwiatami o miętowych łodygach. Mimo, że użyte kolory są  same w sobie intensywne – w moich plamach są nieoczywiste, nienasycone.
Kolory farb mieszałam na paletce pędzlem syntetycznym – zdecydowanie lepiej zbierają pigment zaś mniej chłoną wodę.

Podrys ołówkiem był tu znikomy. Zaznaczyłam jedynie przebieganie początkowych gałązek. W miejscu kwiatu zmoczyłam papier pędzlem o włosiu naturalnym – pędzel ten służył mi jedynie do wykonywania plam z czystej wody. Do mokrej plamy dodawałam następnie pigment (pędzel naturalny o cieńszej końcówce) głównie na brzegach. Plamy schły długo, a na granicach tworzyły się mocne kontury. Dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie uzyskać lekką akwarelową plamę jasną w środku i “przypaloną” na brzegach. Dopóki plama jest mokra możemy dodawać np. inne kolory.

Zamiast kwiatów

Jako dodatek rzeczowy do koperty zdecydowałam się na książkę, więc z resztki papieru przycięłam wąski paseczek, z którego powstała zakładka do książki – idealne uzupełnienie książkowego prezentu. Do wykonania zakładki potrzebowałam dodatkowo

 • dziurkacza do wykonywania winietek
 • paska skóry o szerokości 2 mm

KARTKA ŚLUBNA 5

Zakładka była spójna stylistycznie do kartki – również ozdobiona kwiatami i w tej samej tonacji. Taka zakładka może być pamiątką umilającą czytanie.
Jest to jeden z pomysłów na dodanie czegoś od siebie do prezentu ślubnego.  Chętnie poznam Wasze pomysły na tego typu dodatki, myślę że to tylko jedna z idei. Macie jakieś sprawdzone ale oryginalne pomysły? Chętnie je sprawdzę!

KARTKA ŚLUBNA 6