STYL ŻYCIA Uncategorized

Prezentownik dla artysty

Prezentownik

Grudzień w toku, już po Mikołajkach i coraz bliżej do Gwiazdki. Część z nas upominki ma już upatrzone, druga część wciąż szuka lub nie ma pomysłu na prezent. Czym obdarować rysownika lub malarza? Przedstawiam mój subiektywny prezentownik dla artysty, zaczynamy!

Prezentownik dla artysty

Prezent udany jest wtedy, gdy jest przemyślany, wybrany nie na zasadzie bo coś trzeba, lub wezmę to, będę mieć z głowy. Jeśli nie znasz preferencji i potrzeb osoby, którą obdarujesz postaw na dobrą herbatę i ciastka. Nietrafione prezenty materialne mogą być kłopotem dla osoby obdarowanej. Ale dziś nie o tym! Dziś skupię się na udanych, niezobowiązujących prezentach dla osób z zacięciem artystycznym. Nie lubię szafować słowem artysta. Myślę, że to określenie zarezerwowane jest dla osób wybitnie utożsamiających się ze swoją twórczością. Obrazy są przelaniem emocji na płótno, zaś użyte kolory odzwierciedlają nastrój. Ale słowo to jest krótsze niż: pasjonat rysunku i malarstwa – dlatego w tytule użyłam właśnie jego.

Często dostaję pytania typu: „jaki wodoodporny cienkopis wybrać? jaki szkicownik polecasz do akwareli? ”

Myślę, że część odpowiedzi na tego typu pytania znajdziecie w tym wpisie.

Dla kogo?

Podzieliłam ten prezentownik ze względu na to, kogo chcemy obdarować:

  • początkującego rysownika
  • projektanta (design sketching i fashion design)
  • pasjonata akwareli

 

1. Rysownik

Jeśli tu jesteście to nie dlatego, że ciekawią was nowinki na półkach w perfumeriach ale zapewne macie w swoim otoczeniu kogoś bliskiego, kto zaczął przygodę z rysunkiem lub malarstwem, i chętnie podsycicie jego chęć do samorozwoju.

Każdy z nas zaczynał na początku od papieru i ołówka, myślę zatem, że można rozwinąć kwestię samego rysowania. Jeśli ów rysownik do tej pory ćwiczył tylko na luźnych arkuszach papieru – na pewno ucieszy go ciekawy zeszyt lub profesjonalny szkicownik. Jeśli chcesz go dodatkowo spersonalizować – dodaj coś od siebie w postaci motywujących sentencji.

Dodatkiem do szkicownika lub osobnym prezentem może być zestaw ołówków, cienkopisów lub kredek. Tutaj jednak postaraj się poznać lepiej potrzeby obdarowanego. W zależności od tego czy lubi rysunki w kolorze – wybierz dobre jakościowo kredki. Jeśli przydadzą mu się nowe ołówki o różnych twardościach – postaw na oryginalny ołówek automatyczny i komplet grafitów.

Prezentownik dla rysownika

1-szkicownik Hahnemuhle 140 g/m² , 2-zeszyt gładki Papierowe Sztuki, 3-ołówek mechaniczny Koh-i-noor, 4-cienkopisy Uni Pin o różnych grubościach, 5-wkłady grafitowe Koh-i-noor, 6-Moleskine Sketchbook 165 g/m²

Świetnym pomysłem dla osoby, która zaczyna przygodę z rysunkiem a do tej pory była samoukiem będzie voucher na dowolną ilość zajęć w pracowni rysunku w Twoim mieście, który możesz dostać tutaj.

Prezentownik Voucher

2. Projektant

Pod tą nazwą kryje się osoba, która lubi tworzyć prace profesjonalnymi markerami, a sam podrys wykonuje z reguły cienkopisami. Jeśli nie masz pewności jakie kolory potrzebuje – postaw na niezbędniki czyli szarości ciepłe i chłodne. Te kolory zużywają się najszybciej, rysownik bardzo często używa ich do cieniowania elementów pracy. Szczególnie do rysunku żurnalowego sprawdzą się markery z końcówkami typu brush czyli imitujące pędzel. Są one miękkie i ułatwią uzyskanie rozmytych plam podczas rysowania modeli lub miękkich tkanin. Od producenta Copic będzie to seria Ciao, zaś od Winsor & Newton – Brushmarker. Dodatkową gratką mogą okazać się akcesoria takie jak specjalne szkicowniki lub wieczny cienkopis – z wymiennymi wkładami!

Prezentownik dla projektanta

1-blok do markerów 70 g/m²,  2-cienkopis Copic Multiliner z wymiennym wkładem, 3-etui na markery, 4-markery Copic na sztuki, 5-zestaw 6 neutrali Winsor & Newton

3. Akwarelista

Prezent dla akwarelisty rządzi się podobnymi prawami – można wybrać medium do malowania i szkicownik/papier, na którym malować można. Tutaj możemy wybrać farby, kredki akwarelowe, piękne wyjątkowe pędzle oraz oczywiście stylowe szkicowniki.

Prezentownik dla akwarelisty

1-DVD Joseph Zbukvic, 2-Daniel Smith – tubki 15 ml na sztuki, 3-pędzel podróżny Escoda, 4-kredki akwarelowe Derwent, 5-szkicownik akwarelowy Hahnemühle 200 g/m² 

Święta coraz bliżej. Jeśli jeszcze nie wybrałeś prezentów dla rysownika – myślę, że nie jest za późno. Jeśli chcesz by prezent był bardziej złożony – wybierz większy zestaw mediów. Można też stworzyć z tych propozycji prezentowy zestaw. Powodzenia w wyborze!