STYL ŻYCIA SZKICOWNIK

Szkicownik #2 Wąsowo – Jak rysować wieżę?

SZKICOWNIK WĄSOWO

Koniec lata nie zniechęca do wyjazdów. Z początkiem października wybraliśmy się na krótką eskapadę do wsi w województwie wielkopolskim – Wąsowo, od Poznania oddalone o jakieś 50 km. Nie wiejskie gospodarstwa były celem, a obszerne założenie pałacowo-parkowe: z pałacem, zamkiem, i kaplicą, o pięknej architekturze. Zabrałam ze sobą szkicownik.

SZKICOWNIK WĄSOWO

Szkicownik, architektura i zieleń

Zjeżdżając z A2 mapy kierują nas na coraz to węższe drogi, aż przejeżdżamy przez bramę Pałacu Wąsowo. Za murem droga się nie urywa – wije się, rozwidla, kierując na parking przy stadninie konnej. My jedziemy jednak dalej w kierunku miejsc postojowych między Pałacem Sczanieckich a Zamkiem Hardta.

Budynki łączą nieregularnie zaprojektowane ścieżki, rozsypane są po parku w różnych odstępach. Sam ogród parku jest w stylu angielskim, co dodatkowo pomaga odpocząć umysłowi, wypocząć na łonie natury.

Pałac Sczanieckich

Pałac Sczanieckich łączy style późnego baroku i klasycyzmu, wybudowany pod koniec XVIII wieku przez Sczanieckich. Niestety potem zmuszeni zostali do sprzedaży majątku pewnemu zamożnemu niemieckiemu bankierowi.

Na elewacjach pałacu zastosowano wielki porządek. Pilastry w stylu jońskim przechodzą przez dwie kondygnacje. Fronton zdobią rodowe herby. Obecnie jest to część hotelowa, odświeżona w kolorach białym i jasnożółtym. Tylna elewacja pałacu prezentuje się już mniej okazale.

SZKICOWNIK WĄSOWO

Kaplica klasycystyczna

Na wzór panteonu tuż obok Pałacu Sczanieckich powstała klasycystyczna rotunda pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Pomysłodawczynią i fundatorką była Anastazja Sczaniecka w 1786 roku. Kaplicę przykrywa kopuła, którą zdobi piękna latarnia z sygnaturką. Kapliczka otwarta jest przy okazji obrządków – akurat ślubu nie było, więc kaplica niestety była zamknięta.

SZKICOWNIK WĄSOWO

Zamek Hardta

Po Sczanieckich majątek przejął Richard Hardt – niemiecki bankier, któremu nie wystarczył „pałacyk”. Zlecił zaprojektowanie budowli w podobie zamku obronnego i zatrudnił Gustava Erdmanna. I chyba się udało. Zamek gra pierwsze skrzypce, pałac Sczanieckich tworzy do niego tło. Piękne – ale wciąż tło.

SZKICOWNIK WĄSOWO

Pogoda rozpieszczała i postanowiłam to wykorzystać. Przed zamkiem znajduje się drewniana wiata, a obok niej ławki i stoły. Widok stamtąd pozwolił mi na uwiecznienie widoku na wieżę zamku. W torebce miałam same niezbędniki – nie trzeba wiele jeśli tylko są chęci.

WĄSOWO NIEZBĘDNIK

Zabrałam ze sobą szkicownik akwarelowy Moleskine w formacie 9 x 14 cm oraz cienkopis UniPIN o grubości 0.3 mm, świetny do szkicowania detali ma małym formacie.

WĄSOWO ZAMEK

Wewnątrz Zamku poza pokojami hotelowymi są przestrzenie ogólnodostępne, kilka salonów zaadaptowanych zostało na restauracje, zaś każdej z sal wbudowano w ściany potężne kominki. Nad nimi rozwieszone są poroża. Przyjemnie było usiąść wieczorową porą ze szkicownikiem i uwiecznić tę chwilę.

Elementy architektoniczne takie jak przejścia między salami, sklepienia, utrzymane są w neogotyku. Wyposażenie wnętrz natomiast i dodatki to czysty barok.SZKICOWNIK WĄSOWO

Baza do ośmiokąta foremnego – Jak rysować wieżę?

Jeśli mamy zamiar uwiecznić wieżę o bryle graniastosłupa ośmiokątnego konieczna będzie elipsa.

Kwadrat opisany jest na okręgu. Jeśli przekręcimy go względem środka o 45 stopni – uzyskamy dwa przecinające się kwadraty. W miejscach przecięć krawędzi mamy punkty ośmiokąta.

W perspektywie niezbędny jest okrąg, na którym oba kwadraty zostaną opisane. Dzięki niemu przekręcając kwadrat o 45 stopni – uzyskamy styczne równoległe do przekątnych pierwszego kwadratu. Brzmi zagmatwanie, ale szkic poniżej pomoże zrozumieć zasadę.

Jeśli tak jak ja uwielbiacie rysunek z natury i uwieczniane architektury w plenerze a chcielibyście nauczyć się sprawnie władać perspektywą – zapraszam do pracowni. Tam wytłumaczymy Wam wszystko krok po kroku.

JAK RYSOWAĆ WIEŻĘKilka szkiców z wyjazdu zamieściłam jeszcze tutaj. Jeśli jesteście z wielkopolski albo macie do wykorzystania dłuższy weekend – warto pojechać do Wąsowa na niedzielny spacer i obiad z wykorzystaniem pałacowych specjałów. Piękne widoki, kameralna atmosfera pomagają naładować baterie na więcej niż tydzień. Jeśli znacie miejsca na mapie Polski o podobnym charakterze, gdzie można wypocząć i uwiecznić piękne widoki na kartce – czekam na Wasze propozycje!