STYL ŻYCIA WARSZTAT

Włókna i materiały naturalne – rodzaje i charakterystyka

Włókna naturalne wełna

Jeszcze kilka lat temu nie odróżniałam rodzajów tkanin, ba! Myliły mi się tkaniny z dzianinami. Jako, że sama szyję i wykonuję akcesoria dla dzieci – dużą rolę odgrywa dla mnie to, z czego wykonuję swoje rękodzieło. Zależy mi bowiem by było naturalne i bezpieczne dla najmłodszych. W tym wpisie opiszę charakterystykę i rodzaje włókien naturalnych.

Czym jest włókno?

Włókno to podstawowa jednostka struktury materiałów. Mianem włókna określa się takie struktury których długość jest przynajmniej stukrotną wielokrotnością przekroju.

Z włókien wytwarza się m.in. produkty włókiennicze takie jak:

  • tkaniny
  • dzianiny
  • sznury i liny
  • filce
  • nici
  • plecionki

Włókna naturalne

Ze względu na pochodzenie włókna dzielimy na dwie główne Rodzaje włókien - naturalnegrupy: te naturalne oraz chemiczne

Włókna naturalne dzielą się na:

  • włókna roślinne, czyli celulozowe
  • włókna zwierzęce, czyli białkowe

 

Roślinne

Pierwszą grupą włókien naturalnych są te pochodzenia roślinnego, a dostarczane są w formie włókien nasiennych, lub pochodzących z łodyg i liści.

BAWEŁNA

Bawełna jest rośliną uprawną. Uprawy bawełny często kojarzone są z dużymi kontrowersjami związanymi z używanymi do produkcji środkami owadobójczymi, pestycydami. Bawełna zbierana jest maszynowo poprzez usunięcie włókna lub poprzez zerwanie torebek nasiennych.

Wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle włókienniczym. Włókien używa się do produkcji przędzy, nici, dzianin, tkanin a także papieru. Tkaniny bawełniane są stosunkowo tanie i lekkie. Bawełna jest przyjemnie miękka, antyalergiczna, odporna na rozciąganie i wysoką temperaturę. Nie jest zbyt odporna na procesy gnilne – pozostawiona mokra może spleśnieć.

Włókna i materiały okładka bawełna

LEN

Len jest rośliną jednoroczną, byliną, a włókna pozyskiwane są z łodyg, ale i z części korzennej. Co ciekawe odpady lnu wykorzystywane są do produkcji papieru, płyt paździerzowych.
Len ma wiele zalet. Włókno jest bardzo wytrzymałe. Tkaniny lniane są antylalergiczne, oddychające, absorbuje wilgoć. Tkanina jest jednak podatna na zagniecenia. Moim zdaniem to malutki minus w porównaniu do takich jej zalet.

KONOPIE

Włókna pozyskiwane są z konopi, stosowane są do produkcji m.in. sieci rybackich, lin okrętowych, a rzadko odzieży. Włókna konopi są bardzo wytrzymałe. Dużą zaletą jest wysoka odporność na procesy gnilne.

Włókna i materiały konopie i len

JUTA

Włókna juty pozyskiwane są z łodyg juty. Jutę wykorzystuje się w ogrodnictwie i do produkcji lin i sznurów. Włókna są znowu – bardzo mocne, antyalergiczne i nie straszna im wilgoć.

Z juty i konopi wykonuję myjki (klik) i muszę przyznać, że są bardzo wytrzymałe!

 

Włókna zwierzęce

WEŁNA

Wełna pozyskiwana jest z okrywy włosowej zwierząt poprzez okresowe ich strzyżenie. W zależności od tego kiedy i jak często – uzyskuje się różną długość włosia. Tak pozyskaną wełnę nazywamy wełną żywą. Strzyże się owce (merynos), lamy (alpaka), kozy (kaszmir, moher), wielbłądy (kamel) oraz króliki (angora). Produkcja wełny żywej pozyskiwanej z sezonowego strzyżenia zwierząt jest najbardziej etyczną.

Innym sposobem jest pozyskiwanie wełny w garbarniach, czyli podczas obróbki skór, namaczaniu ich w osolonej wodzie, włosie oddzielane jest mechanicznie.

Ostatnim sposobem jest pozyskiwanie wełny od zwierząt ubojowych w ubojniach oraz jako odpad podczas szycia futer.

A teraz o samej wełnie. W zależności od strzyżonego zwierzęcia możemy usyskać wełny milsze w dotyku (merynos, kaszmir), bardziej „futrzaste” (angora). Wszystkie mają jednak cechy wspólne: mają świetne właściwości termoizolacyjne, cechują się wysoką higroskopijnością, wełna oddycha i pochłania promieniowanie UV. Jedyny minus to filcowanie. Myślę, że temat wełen jest tak obszerny i ciekawy, że poruszę go w przyszłości.

Włókna naturalne wełna

JEDWAB

Jedwab wytwarzany jest przez poczwarkę jedwabnika jest z kokonu – w trakcie budowy oprzędu w którym przepoczwarzy się on w motyla. Jedna nić ma aż 1,5 km, jedwab jest niesamowicie połyskliwy, śliski, miękki i lekki. Jest przyjemny w dotyku i daje uczucie chłodu. Tkanina jedwabna tej pory jest zaliczana do jednej z najcenniejszych.

Włókna i materiały jedwab

WŁOSIE

Włosie ucinane jest z grzyw i ogonów zwierząt takich jak konie, dziki a także wiewiórki i sobole. Włókna włosia są proste a średnica przekroju zwęża się ku dołowi. Włosie używane jest chociażby do produkcji naturalnych pędzli.

Włókna i materiały pędzle

Dlaczego warto wybierać produkty z naturalnych włókien?

Żyjemy w czasach, w których jest wszystko. Kiedy tylko czegoś potrzebujemy dostaniemy zabawki dla dziecka, pościel, czy nową sukienkę. Osobiście nie znam osoby, która przynajmniej raz na rok nie zaopatrzyłaby się w nową rzecz. Poszukując warto patrzeć nie tylko na panujące trendy czy modę ale i skład materiałowy, jakość wykonania. Jeśli jakaś rzecz ma podnieść komfort i jakość mojego życia to wybieram produkt jak najlepszy. Często takie produkty są droższe, ale ta cena ma uzasadnienie w procesie produkcyjnym i jakości włókien.

Temat jakości współczesnych produktów przewija się wielokrotnie w sieci. Ne ukrywam że jestem ciekawa Waszych wyborów.

Już niedługo wpis o włóknach chemicznych!